Víc než přivolání

08.05.2018

Víc než přivolání. U bíglích rošťáku asi jeden z největších úspěchů. Smyslem tohoto cvičení je naučit pejska se k vám pravidelně vracet, musí se naučit, že s vámi je zábava, že ji nikde nemusí nahánět po okolí.  i když se někde začuchá první věc která ho napadne hned jak si to do čuchá je, že musí přiběhnout k vám, že určo nebude nuda  vždy kápne něco dobrého a pochvala. pak máte vyhráno a chodíte si po lesích, loukách, městech bez vodítka a pejsek je vám stále na blízku a stále k vám vrací.

Základem je přivolání to musí fungovat!! Čas od času se stane že pejsek přiběhne sám to využijte a také ho odměňte jako by jste povel vydali. pejsek si to zapamatuje a pravidelně se bude vracet.

Druhá věc:  pozorujte pejska  volně na louce během procházek, když si něco čuchá. vystihněte moment když se zastaví a kouká. to se rozhoduje co dál. ihned vydejte povel KE MNĚ. Ale příjemně bez stresu. Pejsek přiběhne vy ho odměníte a dáte povel volno. Tedy jen odměna. tak to pravidelně opakujte. Časem si zapamatuje moment kdy stojí a přemýšlí co dál. první co ho napadne bude vrátit se pro dobrotu a pochvalu. a máte vyhráno Ať je pejsek jak chce daleko stále se mu vrací v hlavě myšlenka vrátit se pro  pochvalo.

Dalším z dílů do skládačky: naučit pejska,že si vás musí hlídat.  Nikde nahánět ani hlídat nebudete. Víc než co jiného se tento cvik musí cvičit u štěňátek.  Dospělí pes už vám na tu fintu neskočí. Jinak je to jednoduché stačí na procházce, kde se štěňátko pohybuje na volno vyčíhat moment kdy se někde začuchá a nehlídá si vás, se mu hned skovat za strom či do meze atd. aby nabylo pocitu že je samo. stoprocentně vás začne ve strachu, že je samo hledat. Je třeba se skovat tak aby rychle uspělo a našlo vás. Pak následuje odměna velké vítaní z vaší strany. velmi rychle se naučí , že si vás musí hlídat, že když si nedá pozor klidně se mu skováte a zůstane samo. A to mu zůstane i do dospělosti. V okamžiku kdy vás stratí z dohledu první co ho napadne ,že je samo a musí vás najít.

A to je vše!! kombinací těchto jednoduchých cviků můžete pak udivovat okolí úžasně chytrým pejskem.